İçindeki gönderiler Blog

Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [WordPress Tema Kurulumu] – 4

Merhaba, serinin 5. yazısı olan “Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [Wordpress Tema Kurulumu]” ile karşınızdayım. Geçen yazımda detaylı bir şekilde WordPress kurulumunu göstermiştim fakat uzun olmaması için tema kısmına girmemiştim.

WordPress sistemini kurduktan sonra yapacağınız ilk iş gereksiz dosyaları silmek olsun. WordPress kurulumunda 3 tema ve 2 eklenti gelir. Bunların tümünü silerek yolumuza koyuluyoruz. Temaları ve eklentileri panel üzerinden seçerek silebilirsiniz.

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına yani temamızın seçimine. Benim için tema seçimi aslında kolay olacak çünkü alanım belli ve bu alanda ücretsiz temalar fazla yok. Benim amacım yemek tarifleri teması bulmak ama istediğimiz gibi bulamazsak eğer blog teması kurarak yemek tariflerine dönüştüreceğiz.

Sizlere ücretsiz tema bulmanız için birkaç adet keyword vereceğim ve bu keywordları Google amcada aratırsanız eğer güzel sonuçlar bulursunuz.

WordPress Ücretsiz Tema Bulma

Öncelikle Google’ye “free wordpress blog theme” yazarak her alanda ücretsiz temalar bulabilirsinz. Sizlere buradan bazı web siteler vereceğim ama her zaman arama yaparak daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu siteler üzerinden temalara ulaşabilirsiniz veya Google’de arama yaparak. Genelde buralarda bulunan temalar ya ücretsiz ya da demo sürümlerdir. Profesyonel bir blog sitesi oluşturmanın en önemli noktası temadır. Tema seçiminiz sitenize giren kullanıcıların kalma süresine bile etki eder. Profesyonel temalar genelde ücretli olur fakat bazı durumlarda kısa süreliğine ücretsiz veya indirimli alabilirsiniz.

Sizler için bu kez profesyonel temaları nereden bulacağınızı ve kampanyaları nasıl takip edeceğinizi göstereceğim. Size vereceğim ilk site dünyanın en büyük yazılım kuruluşlarından biridir. Themeforest olarak geçer fakat ana kuruluş Envato’dur. Envato ile ilgili detaylı bir yazı hazırlamayı düşünüyorum çünkü birçok kişi için adeta ekmek kapısı. Uzatmadan sitelere bakalım.

En popüler iki site burası. Türkiye’de çok fazla tema satılan yer olduğundan dolayı boş geçmek olmaz.

Daha birçok site var fakat şimdilik bunlar yeter. Şimdi gelelim temamızı seçmeye. Ben siteler için tema seçerken ortalama 500 adet temaya göz atıyorum. Bu site için wpzoom.com sitesinin sağlamış olduğu Foodica temasının Lite sürümünü ücretsiz bir şekilde indirdim. Zaten temayı WordPress sistemine de ekledikleri için oradan da ekleyebilirsiniz.

WordPress Tema Yükleme

Şimdi sol taraftan Görünüm menüsünün üstüne geliyoruz ve temaları açıyoruz.

Wordpress Tema Yükleme - 1
WordPress Tema Yükleme – 1

Yeni ekle butonuna basıyoruz ve açılan sayfadan temalara göz atıyoruz. Oradan popüler temalara da göz atabilirsiniz. Benim beğendiğim temanın ismi foodica ve ben tema ara kısmına foodica yazıyorum.

Wordpress Tema Yükleme - 2
WordPress Tema Yükleme – 2

İsterseniz önce önizlemeye basarak sitenizde deneyebilir ardından kurulum yapabilirsiniz. Site şu an boş olduğundan dolayı direkt kuruyorum. Temaya göre maksimum 1 dakika sürer. Kurulum tamamlandıktan sonra etkinleştir butonu çıkar ve ona da tıklıyoruz.

Wordpress Tema Yükleme - 3
WordPress Tema Yükleme – 3

Temayı etkinleştirdikten sonra direkt görseldeki gibi uyumlu eklentileri yüklemenizi ister. “Begin installing plugins” butonuna basıyoruz ve açılan sekmeden tümünü seçerek yüklüyoruz.

Wordpress Tema Yükleme - 4
WordPress Tema Yükleme – 4

Yükleme tamamlandıktan sonra “Return to Required Plugins Installer” butonuna basıyoruz ve aynı menüye tekrar dönüyoruz. Bu kez yapmamız gereken yüklediğimiz eklentileri aktifleştirmek.

Wordpress Tema Yükleme - 5
WordPress Tema Yükleme – 5

Eklentileri aktifleştirdikten sonra sol kısımdan başlangıç menüsüne tıklayın ve bizi ana sayfaya götürsün. Bu eklenti yükleme işlemi her temada olmayabilir. Olan temalarda bu işlemleri yaparsanız eğer problemle karşılaşmazsınız.

Wordpress Tema Yükleme - 6
WordPress Tema Yükleme – 6

Sitemize temamızı yükledik ve istediğimiz görüntüyü aldık. Temayı düzenlemek için üç yol izleyebilirsiniz. İlk düzenleme yöntemi temanın paneli üzerindendir. Bu özellik genelde premium temalarda bulunur. Diğer düzenleme yöntemi ise sol kısımdan görünüm menüsünün üzerine gelin ve özelleştire tıklamanızla olur. Bu kısımdan birçok ayarlamayı yapabilirsiniz.

Wordpress Tema Yükleme - 7
WordPress Tema Yükleme – 7

Diğer bir yol ise yine sol kısımdan görünümün üzerinde gelin ve açılan sekmeden tema düzenleyiciye tıklayın. Bu kısım biraz kod bilgisi ister, bilmiyorsanız eğer karışmasanız daha iyi olur.

 

Web sitemizi kurduk, ayarlarımızı yaptık, temamızı seçtik, kurduk ve ayarlamalarımızı yaptık. Bundan sonrası artık sizin hayal gücünüze kalıyor. Sitenizi şekillendirmek için sayfalar ve yazılar oluşturun.

Yazımın bugünlük kısmında sonuna geliyorum. Sonraki yazım çok uzun olacak gibi duruyor. Eklentiler ile ilgili detaylı bir yazı düşünüyorum. Serinin 5. yazısı olan “Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [Wordpress Eklenti Kurulumu] – 5” te görüşmek üzere.

Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [WordPress Kurulum] – 3

Merhaba, uzuuun bir aradan sonra “Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma” serimin 3. yazısı ile karşınızdayım. Daha önceki yazılarımda proje fikri oluşturma ve o fikir için domain analizi yaparak satın almayı göstermiştim. Bu yazımda ise artık işi büyüterek sitemizin görünümdeki temelini atıyoruz. Öncelikle bedavadan aldığımız domainimizi cpanel üzerinden sunucumuza aktaracağız ardından wordpress kurulumunu gerçekleştirerek tema ve eklenti seçimlerine gireceğiz.

 

Domaini Sunucuya Aktarma (cPanel)

Öncelikle yapmamız gereken şey sunucumuza ait olan nameserver adreslerimizi domaine eklememiz gerekmektedir. Nameserver yönlendirmesi yaptıktan sonra cPanel açarak domaini sunucumuza ekliyoruz. Konuyu buradan uzatmamak ve daha detaylı anlatmak için farklı bir konu başlığında anlatacağım. En kısa sürede konuyu açacağım.

 

WordPress Kurulumu

Şimdi işin en uzun ve en tatlı kısmına geldik. WordPress kolay olduğu kadar vereceğiniz ayarlara göre uzundur. Biz öncelikle en basitinden WordPress kurmayla başlayalım. Yapacağımız ilk iş wordpress.org sitesine girerek WordPress dosyasını indirmek olacak. Karşımıza çıkan ekrandan download butonuna basıyorsunuz ve tüm dosyaları indirmiş oluyorsunuz.

İndirdiğiniz zip dosyasını hiç karışmadan direkt cPanel üzerinden sunucumuza atıyoruz. cPanel açtıktan sonra Dosya Yöneticisi –> borektarifleri.ml klasörüne giriyoruz ve panelde bulunan “Yükle” butonuna basarak indirdiğimiz .zip dosyasını seçerek yüklenmesini bekliyoruz. Yüklenmesinden sonra .zip arşivinden çıkararak dosyaları okunur hale getiriyoruz.

Wordpress Zipten Çıkarma
WordPress Zipten Çıkarma

Zipten çıkardıktan sonra tüm dosyalar wordpess adlı klasörün içinde olacaktır. Şimdi yapmamız gereken ise onu ana sayfaya almak. WordPress adlı klasöre girin ve panelde bulunan “Tümünü Seç” butonuna basın ve ardından yine panelde bulunan “Taşı” butonuna basın.

Wordpress Kurulum - 1
WordPress Kurulum – 1

Url kısmında bulunan “wordpress”yazısını silin. Yani url kısmı böyle olacak –> “/domaininiz/”.

İlk kısmı tamamladık ve wordpress dosyalarını sunucumuza attık. Şimdi domainimizi kontrol edelim bakalım ne durumda.

Wordpress Kurulum - 2
WordPress Kurulum – 2

Görüntüde göründüğü gibi düzgün bir şekilde dosyalarımızı aktarmışız. Bu saatten sonra yapmamız gerek veritabanı ayarları ile WordPress kurulumunu bitirmek.

Dil seçeneğinden hangi dili kullanmak istiyorsanız eğer onu seçiyorsunuz ve “Devam” diyorsunuz. Devam dedikten sonra size bir pencere daha çıkacak ve neler istediğini söyleyecek.

Wordpress Kurulum - 3
WordPress Kurulum – 3

Kısacası WordPress devam etmek için veritabanı oluşturmamızı istiyor ama biz veritabanı nasıl oluşturacağız? Korkmayın WordPress kurulumunun en basiti veritabanı oluşturmaktır. Veritabanımızı oluşturdaktan sonra “Başlayalım!” butonuna basıyoruz. Veritabannı cPanel üzerinden kuracağız. cPanel’de ana sayfaya geliyoruz ve Veritabanları sekmesinden “MySQL® Veritabanı Sihirbazı” butonuna basıyoruz.

Wordpress Veritabanı Kurulumu - 1
WordPress Veritabanı Kurulumu – 1

Ardından çıkan ekranda veritabanı ismi oluşturuyoruz. Bu ismi sitenize göre rastgele seçebilirsiniz. “Bir Sonraki Adım” diyerek yolumuza devam ediyoruz.

Wordpress Veritabanı Kurulumu - 2
WordPress Veritabanı Kurulumu – 2

2. adım ise veritabanımız için bir kullanıcı adı oluşturuyorsunuz. Burayı da rastgele oluşturabilirsiniz. Ardından şifre oluşturucudan veya güvendiğiniz bir şifreniz varsa ekleyerek yolumuza devam ediyoruz.

Wordpress Veritabanı Kurulumu - 3
WordPress Veritabanı Kurulumu – 3

3. adımda ise veritabanımıza vereceğimiz ayrıcalıkları belirliyoruz. Burayı direkt olarak “Tüm Ayrıcalıklar” işaretleyerek veritabanımızı oluşturmuş oluyoruz.

Wordpress Veritabanı Kurulumu - 4
WordPress Veritabanı Kurulumu – 4

Veritabanımızı oluşturduk ve son olarak bu bilgileri sitemize eklemeye geldi. Oluşturmuş olduğumuz “Veritabanı Adı”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” mizi sitemizin kurulum alanına ekliyoruz.

Wordpress Veritabanı Kurulumu - 5
WordPress Veritabanı Kurulumu – 5

Bilgilerimizi görseldeki gibi doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basabiliriz. Eğer isterseniz “Tablo ön eki” değiştirebilirsiniz. wp_ yerine börek tariflerinin kısaltılmış hali olan bt_ şeklinde de yapabilirsiniz.

Gönder butonuna bastıktan kurulumu çalıştırma ekranı çıkar ve çalıştırdığınız zaman artık sizden siteniz hakkında bilgiler yazmanızı ister.

Wordpress Kurulumu - 4
WordPress Kurulumu – 4

Site Başlığı: Bu kısımda siteniz için hangi ismi kullanmak istiyorsanız onu seçmelisiniz.

Kullanıcı adı: Bu kısımda ise admin hesabına ait olan kullanıcı adını seçmelisiniz. Ne kadar zor olursa o kadar fayda var.

Parola: Elinizden geldiğince zor bir şifre seçin.

E-posta adresiniz: En güvenilir e-posta adresini seçmenizde fayda var.

Arama motoru görünürlüğü: Bu tike tıklarsanız eğer siteniz tarayıcılar tarafından index almayacaktır. Yani google, yandex vb. platformların hiçbirinde görünmeyecektir. O yüzden bu tiki işaretlemiyoruz.

Tüm bunları ayarladıktan sonra “WordPress’i kur” butonuna basarak görevimizi tamamlamış oluyoruz. Bundan sonra yapacağımız iş kullanıcı adı ve şifremiz ile admin hesabımıza giriş yaparak sitemizi yönetmek.

Wordpress Kurulumu - 5
WordPress Kurulumu – 5

Sonunda amacımıza ulaştık ve WordPress sistemini sitemize kurduk. Bundan sonra artık kendimize uygun güzel bir tema seçecek, tema ve isteklerimize uygun eklentileri ekleyeceğiz.

WordPress Ayarları

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra bu değişiklikleri yapmalısınız. Admin paneline ve sol taraftan Ayarlar menüsünün üzerine gelin ve açılan sekmelerden Genele tıklayın. Buradan Site Başlığı, Slogan, URL, Tarih, saat vb. tüm ayarlamalarınızı yaptıktan sonra kaydedin. Bunları yaptıktan sonra yine ayarlar menüsüne gelin ve bu kez kalıcı bağlantılar sekmesine tıklayın. Kalıcı bağlantılar sizin URL şeklinizi yapılandırıyor. Yazılarınızın Google’de üst sıralara çıkmasını istiyorsanız eğer bu ayarlamayı yapmalısınız.

Wordpress Ayarları - 1
WordPress Ayarları – 1

Örnek görseldeki gibi Yazı ismini seçiyoruz ve kaydediyoruz. WordPresste hemen yapılması gereken iki ayar bunlar. Diğer ayarlamalarımızı eklentiler konusunda açıklayacağım.

Yazıların URL şekli örneği: http://borektarifleri.ml/kol-boregi-tarifi

 

Bundan sonraki kısımlar biraz uzun olduğundan dolayı bu yazı üzerinden devam etmeyeceğim. En kısa sürede serinin 4. yazısını ekleyerek yoluma devam edeceğim. Umarım fayda görmüşsünüzdür, eğer takıldığınız kısım olursa yorum olarak yazabilirsiniz veya iletişim  adreslerimden iletişime geçebilirsiniz.

Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [Domain Seçimi ve Analizi] – 2

Merhaba, bir süredir sınavlardan dolayı yazılarımdan uzak kaldım. Bugün sıfırdan blog sitesi oluşturma serisinde ikinci yazı ile karşınızdayım. Bundan önceki yazımda fikir ve proje analizleri ile ilgili konuşmuştuk. Bu yazımda ise oluşturduğumuz proje fikrini artık yavaş yavaş gerçekleştirmeye başlayacağız. Bunun için ilk adımımız isim hakkını almak ama sim hakkını almaktan kastım patent değil sadece domaini alacağız.

Domain alırken nelere dikkat etmeliyiz, nerelerden almalıyız, analizimizi nasıl yapmalıyız vb. tüm domain tecrübelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Önceki yazıda anahtar kelimemizi belirlemiştik ve analizini yapmıştık. Anahtar kelimemize en uygun domaini bulmak için öncelikle anahtar kelimemizi kontrol edeceğiz. Eğer anahtar kelimemiz [.com], [.net], [.org] boş ise direkt istediğimizi satın alarak yolumuza devam ediyoruz. Eğer dolu ise veya ikinci el olarak satılık ise analizimizi yaparak satın alıyoruz veya farklı bir domaine yönleniyoruz.

Domain Kontrol Etme

Bizim anahtar kelimemiz “börek tarifleri” ve ben bu anahtar kelimeyi bazı domain satış sitelerinden kontrol ediyorum. Kontrol ettiğim site Guzel.net.tr. Siteye girerek sizde anahtar kelimenizi kontrol edebilirsiniz.

Domain Kontrol
Domain Kontrol

Görseldeki gibi anahtar kelimemi yazdım ve arattım. Ben buradan [.com], [.net], [.org] [.co], [.info], [.xyz] uzantılarını seçtim.

Domain Uzantı Kontrolleri
Domain Uzantı Kontrolleri

[.com], [.net] uzantıları dolu fakat seçtiğim diğer uzantılar boş. [.org] domainin popülaritesi daha yüksek olduğundan dolayı onu almanızı tavsiye ederim.

Domain Analizi

Eğer anahtar kelimenize ait olan domain satın alınmış ama kullanılmıyorsa satın alan kişi ile iletişime geçerek satın alabilirsiniz. Ben genelde projeye başlarken hep ikinci el domain tercih ederim ama bu tercihlerimi yaparken çok titiz davranırım. İkinci el domainlerde çok büyük problemler çıkabilir ve bu problemler sitenizin yükselmesine engel olabildiği gibi index almamasına da neden olabilir. İkinci el domain satın alırken birçok siteden analiz yapabilirsiniz.

Google’ye “da pa rank checker” yazarsanız eğer birçok farklı analiz sitesinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Ben bu sitelerde Google sıralamalarında ilk olanı kullanıyorum. Sitemizin adı Website SEO Checker.

Mesela Nefis Yemek Tarifleri sitesine ait olan “www.nefisyemektarifleri.com” adresi satılıyor ve ben bu domaini satın alacağım. Sitemize geliyorum ve analiz ediyorum. Sitemizi hem www ön eki ile hem de ön eksiz biçimde ekliyorum ve robot doğrulamasını geçiyorum.

DA PA Rank Checker
DA PA Rank Checker

Check butonuna basıyoruz ve sonuçları alıyoruz.

DA PA Rank Checker Sonuç
DA PA Rank Checker Sonuç

Şimdi buradan almamız gereken değerleri maddeler halinde sıralayarak açıklayacağım. Google siteye gelen trafiklerde www ilee normal trafiği ayrı tutabiliyor. Bizim için burada önemli olan www ön eki ile başlayan kısımdır.

DA (Domain Authority) Nedir:

 • Domainimizin kalite değer puanıdır.
 • Backlink ile değerler arttırılabilir.
 • Web sitelerinin Google sıralamalarında yükselişe geçmesinde önemli bir payı vardır.

PA (Page Authority) Nedir:

 • Sayfamızın kalite değer puanıdır.
 • İçeriklerinizin kalitesine göre değişiklik gösterir.
 • Kaliteli içerik demek yüksek puan demektir.

TB (Total Backlinks) Nedir:

 • Toplam Backlink sayımızı gösterir. (Analizlere göre değişkenlik gösterebilir)
 • Alınan kaliteli backlinkler bizi Google sıralamalarında yukarılara çıkartır.

QB (Quality Backlinks) Nedir:

 • Moz tarafından kaliteli backlinklerimizi ifade eder.
 • Toplam backlink sayımınz 572K iken kaliteli backlink sayımız 9k civarındadır.
 • Kalite: Da Pa değeri yüksek olan ve Google tarafından onaylanan sitelerden gelen backlinklerdir.

PQ (Percentage of Quality Backlinks) Nedir:

 • Bu değer toplam ve kaliteli backlinklerimizin arasındaki oranını gösterir.

SS (Spam Score) Nedir:

 • Domain alırken bakmamız gereken en önemli kısımlarda birisidir.
 • Spam değer yüksek domainler Google tarafından index almayabiliyor veya alsa bile kesinlikle üst sıralara çıkamıyorlar.

OS (SEO Score) Nedir:

 • Tahmini seo puanıdır.
 • Seo çalışması yapılan sitelerde değer artar.

Age (Domain Age) Nedir:

 • Domainimizin yaşını gösterir.
 • Domain ne kadar yaşlıysa Google o domaini o kadar çok sever ve hürmet gösterir.

Alexa (Alexa Global Ratings) Nedir:

 • Alexa verilerini gösterir.
 • Domainin Alexa’da bulunan dünya sıralamasını gösterir.

Şimdilik bu değerleri anlayıp bunlara göre analizimizi yapmamız yeterlidir. Diğer özellikler için kendiniz inceleme yapabilirsiniz. Bu analizleri yaptıktan sonra sıra Google tarafından index almış mı yoksa almamış mı bunu kontrol edelim.

Google İndex Bulma

Google tarafından domainin ne kadar indexlendiğini bulmak için arama motoruna ufak bir yazı yazacağız ve Google amca bize sıralayacak.

Ben yine “nefisyemektarifleri.com” üzerinden gideceğim. Google’ye “site:nefisyemektarifleri.com” yazıyoruz ve aratıyoruz.

Google İndex Sayısı
Google İndex Sayısı

 

Gördüğünüz gibi “nefisyemektarifleri.com” sitesi şimdiye kadar 815.000 adet index almış. Bu rakam çok uçuk bir rakam aslında. Sizin alacağınız domain çok kullanımamış ise index sayısı maksimum 100 civarındadır ve bu indexleri tek tek inceleyebilirsiniz. İndexleri incelememizin sebebi domainleri alan kişiler farklı amaçlar ile kullanabiliyorlar. Bahis, +18 vb. illegal sitelerden backlink almış bir domain bile çok büyük sıkıntılar içerir. Bu nedenle domain satın alırken dikkatli olun. Domainler ile ilgili daha detaylı bir yazı oluşturacağım ve o yazıda domaini geçmişini, istatistiklerini nasıl bulacağüımızı göstereceğim.

Domain Seçimi

Domain seçimi yaparken daha önce de söylediğim gibi anahtar kelimeme en uyumlu olanı seçeceğim. Bizim anahtar kelimemiz “börek tarifleri” olduğundan dolayı ben “borektarifleri” [.com], [.net], [.org] vb. uzantılara ait bir domaini satın alacağım. Yukarıdaki görselde [.com] ve [.net] dolu fakat [.org] boş. Ben [.org] satın almayacağım çünkü fiyatı 80 liraya yakın. Bu siteyi eğitim amaçlı açtığımdan domain uzantısının bir önemi yok ve ben en ucuz olanını alacağım. Domainler ile oluşturacağım yazıda en ucuz domaini hangi firmadan alabileceğinizi göstereceğim.

Whois Kontrolü

Whois satın alınan domainlerin nasıl kayıt ettirildiğini gösterir. Yine bunu domaini kontrol ettiğimiz yer olan Guzel.net.tr adresinden bakacağız. Domaini kontrol ettiğimiz yerde daha önceden alınmış domainlerin yanında “whois” yazar.

Domain Uzantı Kontrolleri
Domain Uzantı Kontrolleri

Whois butonuna bastık ve bize yeni sekmede domain hakkındaki tüm bilgileri veriyor.

Domain Whois Kontrolü
Domain Whois Kontrolü

“borektarifleri.com” domaini 12 aralık 2008 tarihinde kayıt edilmiş ve en son 3 aralık 2019 yılında güncellenmiş. Godaddy.com adresinde kayıtlı ve büyük ihtimalle sahibi whois gizliliği satın almış.

Domaini satın almak için tek çare siteye gidip sahibi ile direkt iletişime geçmek.

 

Domain Seçimim

Ben dediğim gibi bu siteyi öğretmek amacıyla açtığımdan dolayı kartlarla uğraşmamak için ücretsiz olan [.ml] domainini tercih ettim. Ücretsiz domain satın alma ve firmalarda domain alma, ticaret yapma, açık arttırmaya katılma, transfer etme vb. gibi bir çok detayı oluşturacağım detaylı domain yazımda açıklayacağım. Şimdilik beklemede kalın.

Sıfırdan Profesyonel Blog Sitesi Oluşturma [Proje Fikri ve Analiz] – 1

Merhaba, bu yazımda profesyonel bir blog sitesi oluşturmayı tek tek tüm adımlarıyla açıklayacağım. Bir blog sitesi açmak istiyorsunuz ama fikriniz yok veya fikrinizi projeye çevirebileceğiniz bilginiz yok ise eğer doğru yerdesiniz. Bu yazı serisinde öncelikle fikir oluşturma ve o fikrimizi nasıl doğru şekilde analiz yapacağımızı göreceğiz. İlerleyen yazılarda ise domainden kurulumlara, temalardan eklentilere ve seo çalışmalarından pazarlamaya kadar her şeyi detaylı bir şekilde tek tek açıklayacağım.

Toplamda 5 veya 6 part olacak şekilde ayarlamayayı düşünüyorum. Bu yazıda Öncelikle fikir oluşturma ardından ise oluşturduğumuz fikrin piyasasına bakacağız.

Fikirden daha önemli bir şey var ise eğer kesinlikle o fikrin düzgün bir şekilde kullanılabilmesidir.

Proje Fikri Bulma

Benim blog sitesi açmamın amacı para kazanarak kendime bir yan gelir oluşturmak olduğundan dolayı ben aranma hacmi yüksek olan kelimelerden bir site açmayı düşünüyorum. Normal şartlarda aranma hacmi yüksek olan kelimelerde rekabet oranlarıda yüksek olmasından dolayı işin başında olan kişiler biraz çekimser kalabiliyor. Ben bu rekabeti farklı bir yöntem ile aşmayı planlıyorum. Rekabetin olduğu ortamlarda hızlıca yükselmek için daha spesifik düşünmemiz gerekmektedir. Sitemizi her alanda küçük küçük büyütmek yerine tek bir alanda daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde büyütmek hem maliyet açısından hem de trafiğiniz açısından size katkı sağlayacaktır.

En Popüler Alanlar

En popüler alanlardan kastım aslında Türkiye genelinde en çok aranması yapılan kategorilerdir. Alexa tarafından yayınlanan trafik sonuçlarında Türkiye’nin yoğunluğunu belli kategoriler kalkındırıyor. Bu kategoriler başta haber siteleri olmak üzere e-ticaret, sağlık, tarif ve sosyal medyalardır. Alexa Türkiye 50 sıralamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Haber siteleri açarken Hurriyet, Milliyet, Sabah vb. haber siteleri gibi genel yani her alanda haber yapan siteleri üst sıralara çıkarmak çok büyük emek ister. Eğer haber sitesi açmak istiyorsanız daha küçük yani sadece belli bir alanda oluşturacağınız haber sitesi ile kısa sürede daha fazla trafiğe ulaşabilirsiniz.

Bugün biz tarif kelimesi ile ilgileneceğiz. Tarifler de haber siteleri gibi yoğun ilgi gören ve rekabet oranı oldukça yüksek olan bir kelimedir. Rekabet oranı yüksek olmasından dolayı ben yemek.com ve nefisyemektarifleri.com gibi genel anlamda bir tarif sitesi açmak yerine daha küçük sadece belli bir alanda trafik alacak bir site açacağım.

Benim kelimem “börek tarifleri” olacak. Tüm içeriklerimi, çalışmalarımı bu alanda yapacağım ama öncelikle neden bu anahtar kelimeyi seçtiğimize bakalım. Anahtar kelimemizi ortalama aylık trafiği ve TBM(Tıklama Başına Maliyet) değerine göre seçmemiz gerekiyor. Trafiği ve tbm değerlerini görmek için Google’nin sağlamış olduğu Adwords sistemini kullanacağım. Adwords ile ilgili yakın zamanda daha detaylı bir yazı oluşturacağım.

Google Adwords ile Anahtar Kelime ve TBM Analizi

Öncelikle amaç para kazanmak ise fikir oluştururken piyasayı çok iyi analiz etmek gerekir. Rekabet analizi, anahtar kelime analizi, ziyaretçi analizi vb. faktörler çok etkiliyor.

Google Adwords kullanarak anahtar kelimemin aranma sayısı, rekabet oranı, ortalama gelir oranı ve bunların yanında belirlediğiniz anahtar kelimeye göre oluşturabileceğiniz alt anahtar kelimeler bulunur. Görselde detaylı bir şekilde görünüyor.

Google Adwords Anahtar Kelime Analizi
Google Adwords Anahtar Kelime Analizi

Görselde göründüğü gibi aylık artalama 100B trafik alıyor ve tbm değerleri 2,83₺’ye kadar çıkıyor. Alt tarafında bulunan diğer anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşarak kendi sitenizi kendi içinde farklı farklı alanlara ayırabilirsiniz.

Semrush ile Rakip Analizi

Şimdi sıra ikinci analizimizi yapmaya geldi. Rakiplerimizin analizini yapmak en önemli unsurlardan birisidir. Rakiplerimiz bazen bizim ilerleyişimizi şekillendiriyor, bazen farklı alanlara yönlenmemizi sağlıyor. Rakiplerimiz birçok farklı siteden bulabiliriz ama birçoğu ücretli olduğundan dolayı ücretsiz deneme sürümü verenlere bakacağım. Analiz yapacağım site Semrush.

Semrush Anahtar Kelime Analizi 1
Semrush Anahtar Kelime Analizi 1

 

Semrush Anahtar Kelime Analizi 2
Semrush Anahtar Kelime Analizi 2

 

Semrush Anahtar Kelime Analizi 3
Semrush Anahtar Kelime Analizi 3

Tarayıcılar tarafından yapılan aramalar sonucu ortalama trafik değerleri yukarıda bulunan 3 görselde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Umarım bu analizler sonucunda kafanızda bir fikir oluşturabilmişsinizdir. Anahtar kelimemize dönecek olursak eğer rekabet oranı düşük fakat rakipler çok kuvvetli diyebiliriz. Paylaşacağım görsel ile bunu daha net bir şekilde görebiliriz.

Google Arama Sıralaması
Google Arama Sıralaması

Google’ye anahtar kelimemiz olan börek tarifleri yazınca çıkan ilk iki site ile rekabet gerçekten çok zor. Bu siteler sıralamada geçilebilir ama geçmek için sağlam içerik girişleri, backlink vb. çalışmalar yapılmalıdır.

Blog sitesi oluştururken fikir oluşturma veya var olan fikrinizi projeye dönüştürmenin ilk kısmını anlatmış olduk. Sonraki yazımda sizler için oluşturduğumuz projeye en uygun domaini seçerek satın alma işlemlerini anlatacağım.

İzlediğim ve İzleyeceğim Diziler

Merhaba, bu yazımda şimdiye kadar izlediğim yerli ve yabancı diziler ve ileri ki dönemlerde izlemeyi planladığım dizileri paylaşacağım. Lise dönemindeki boşvermişlik ile başladığım dizi serüvenine üniversite hayatımda da devam ettim. Diziler ben de büyük bir bağımlılık oluşturduğundan son zamanlada biraz uzak kaçıyorum veya kısa soluklu diziler izlemeye çalışıyorum. Yine klasik cümlemi kullanarak lafı fazla uzatmadan içeriğe geçelim. Yazıda sıralamanın bir önemi yok o an aklıma hangi dizi gelirse onu ekliyorum.

 

Prison Break (9/10)

 • Zevk ile izlediğim dizilerin başında gelir. ilk 3 sezon baya sürükleyici.

Game of Thrones (9/10)

 • Her alanda mükemmel olan ve her bölümünü ayrı bir heyecanla izlediğim dizi. 9/10

Kurtlar Vadisi (9/10)

 • İlk 97 deyince akan sular durur. Fevkaladenin fevkinde

Masum (8/10)

 • Genel anlamda drama açısından mükemmel bir yapım ve oyunculuklar süper.

Şahsiyet (9/10)

 • Yine mükemmel oyunculukların yanında son bölüme kadar güzel işlenmiş bir senaryoyla mükemmel bir yapım.

Rick and Morty (7/10)

 • Can sıkıntısına iyi gelecek bir dizi

Sherlock (9/10)

 • Daha fazla bölüm olmasını istediğim bir dizi. Senaryoya zaten laf söylemeye gerek yokken bunların yanına mükemmel oyunculuklar eklenince fevkaladenin fevkinde bir dizi oluşuyor.

1 Erkek 1 Kadın (8/10)

 • Genelde ders yaparken, projeyle uğraşırken telefondan ya da bilgisayarın bir köşesinde izlediğim dizi. Bağımlılık yaratıyor.

Avrupa Yakası (8/10)

 • Burhan Altıntop’tan başka bir şey demiyorum

Behzat Ç. (8/10)

 • Sürükleyicilik konusunda süper bir dizi. Behzat ve ekibi diziyi izlettiriyor.

Ezel (9/10)

 • Mükemmel bir konu ve usta oyunculuklarla efsane dizimiz.

Leyla ile Mecnun

 • Her konuda mükemmel bir yapım.

Bodyguard (7/10)

 • Bakan ölmeseydi daha iyi olurdu ama belki ikinci sezonda sürpriz yaparlar.

Breaking Bad (6/10)

 • ilk 3 sezonunu zorla izledim. Yorumlar çok süperdi fakat bazı bölümleri çok heyecanlıyken bazı bölümleri çok sıkıcıydı. İleri ki dönemlerde tekrardan bitirmek için başlayacağım.

Black Mirror (8/10)

 • Her bölümüyle ayrı bir efsane dizi. İnsanın bazen tüyleri ürperiyor ve izlemeye doyamıyor.

Orange Is the New Black (7/10)

 • İlk 5 sezonunu zevkle izledim ama arasına sınavlarım girince bıraktığım dizi.

Chernobly

 • İndirip bilgisayarımda saklıyorum fakat halen izlemeye fırsat bulamadım.

Control Z (5/10)

 • İlk başlarda konusu hoşuma gitmişti fakat sonradan pek sarmadı. 6/10

Dark

 • Henüz izlemedim

Dexter

 • Henüz izlemediğim ama en çok merak ettiğim dizi.

La casa de papel

 • Henüz izlemedim.

Mr. Bean (9/10)

 • Çizgi dizi, film ve normal bölümleri dahil olmak üzere hemen hemen hepsini izlediğim ve cidden güldüren mükemmel bir yapım.

Mr. Robot

 • İlk 1.5 sozun izledikten sonra araya sınavlarım girmişti ve sonradan devam edememiştim. En kısa sürede başlayacağım.

Narcos

 • Henüz izlemedim.

Sex Education (4/10)

 • İzlediğim saçma diziler arasına ekledim. Ot gibi bir dizi.

Smilf (7/10)

 • İlginç bir dizi. ama sürükleyiciliği var.

Stranger Things

 • 1. sezonunu izledim ve aslında beğendiğim bir dizi ama sezon bittikten sonra devam etmedim.

Babil (6/10)

 • Uzunluğu ve klasik türk dizi tavrı olmasa iyi bir dizi aslında.

Alef

 • Henüz izlemedim.

Börü (6/10)

 • Güzel bir kısa dizi. Bazı sahneleri etkileyici

İçerde

 • Güzel sayılabilecek bir dizi

İşler Güçler

Kardeş Payı

Yalan Dünya

Zengin Kız Fakir Oğlan

Kuzgun

Muhteşem Yüzyıl

Türk Malı

 • İlk sezonu efsaneydi.

Tutunamayanlar

 

Liste Güncellenecek…

WordPress Dünyasına Giriş

Merhaba, bugün yazımda WordPress konusuna değineceğim. WordPress ile 2017 yılından beri birçok proje oluşturdum ve bunları oluştururken kazandığım deneyimleri paylaşacağım. Yazıma öncelikle WordPress’i tanımlamakla başlayacağım. Ardından altyapısına, temalarına, eklentilerine ve kurulum notlarına değineceğim. Yine çok uzatmadan yazımıza geçelim, keyifli okumalar.

WordPress Nedir?

WordPress’in en kısa tanıımı “İçerik Yönetim Sistemi” olarak geçer. WordPress, bazı temel bilgileri edinerek en kolay şekilde bir içerik sistemi kurmamızı sağlayan sistemdir. Bu tanımı birçok yazıda bulabilirsiniz çünkü genel bir WordPress tanımıdır. Şimdi ise benim WordPress tanımıma geçelim.

WordPress, kod bilmeden profesyonel web siteler oluşturmamızı sağlar. Tabii ki kod bilmek WordPress gibi bir sistemi kullanırken çok fazla fayda sağlar ama kod bilmeden de yapabileceğimiz bir yönetim sistemi olması kendisini kullanışlı hale getiriyor.

Günümüzde ben de dahil olmak üzere birçok insan gelirlerini internetten sağlamaya çalışıyor ve bu istek yüzlerce belki binlerce kişinin yeni bir web site açmasını gerektiriyor. Peki bu insanların hepsi yeni bir web sitesi oluşturacak kod bilgisine sahip mi? ya da öğrenecek zamanları var mı? ya da yaptıracak paraları var mı? işte bu sorularda takılan insanların ilk hedefi direkt WordPress oluyor. WordPress’i diğer sistemlerde ayıran en önemli özellik Google, Youtube vb. her türlü ortamda çok fazla kaynak bulunmasıdır. Öğrenmek istediğiniz zaman Google’ye sadece WordPress yazmanız yeterli olacaktır. Kurulumundan temalarına, eklentilerinden problem çözümlerine kadar her türlü soruyu-sorunu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Neden WordPress

Daha önce söylediğim gibi WordPress’i cazip kılan şey basit bir kullanımı olmasıdır. Her yaştan kişinin biraz ilgiyle hemen öğrenebileceği bir yönetim sistemi vardır. Yönetim paneline alışmak ilk başlarda biraz zaman alabilir ama zamanla her şeyi sanki siz yapmışsınız rahatlığıyla kolay bir şekilde çözüme kavuşturabileceksiniz. WordPress’i daha iyi anlamak için bir avantaj-dezavantaj tablosu oluşturalım. Buradan WordPress’i daha detaylı kavrayabiliriz.

WordPress Avantajları

 • Açık kaynak kodludur ve ücretsiz olarak ulaşabiliriz.
 • Kod bilgisi olmadan da oluşturabilirsiniz.
 • Kurulumu basittir ve kullanımı kolaydır.
 • Profesyonel bir yönetim paneli vardır.
 • İnternette kendisiyle ilgili çok fazla kaynak vardır.
 • Seo konusunda gelişmiştir.
 • Eklentiler aracılığıyla istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.
 • Ücretsiz temaları çoktur.
 • Problemlere hemen çözüm bulunur.

WordPress Dezavantajları

 • Optimizasyon ayarları doğru yapılmazsa site performans konusunda felakete gider.
 • Açık kaynak kodlu bir sistem olmasından dolayı hackerlar tarafından yakın takip edilen bir sistemdir. Güvenlik konusunda sürekli güncelleme yapılsada her zaman etkili olmuyor.
 • E-ticaret için birçok tema ve kelneti bulunsa bile pek tercih edilmiyor. E-ticaret konusunda eksi tarafı çok fazla.

Kısacası WordPress’i kullanım amacınıza göre doğru bir şekilde yönlendirirseniz maksimum verim alırsınız ama sistemi yanlış kurarsanız cefasını çok çekersiniz.

WordPress Temalar

WordPress’i şekillendiren kısıma geçelim. Sitelerinizin güzelleşmesi ve kendinize göre şekillendirmeniz için WordPress temaları şart. WordPress’i ilk kurduğunuzda 3 adet klasik tema kurulur ve tavsiyem bu temalara göz atmadan silmeniz 🙂

Google amcada basit aramalar yaparak binlerce ücretsiz temaya kolay bir şekilde ulaşıp yükleyebilirsiniz. Sizlere arama yapacağınız anahtar kelimelerden birkaç tane göstereyim.

 • WordPress ücretsiz temalar
 • WordPress free themes
 • WordPress free template
 • WordPress free responsive template

Bu anahtar kelimelerle birçok profesyonel temaya ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Not: Responsive, temaların mobil uyumlu hale getirilmiş halidir.

WordPress Eklentiler

WordPress sistemlerde eklentiler temanızın iç ve dış ayarlamalarını yapmak, optimizasyon, editleme işlemleri vb. her türlü işlem için kullanılır. Kurulumla birlikte otomatik 2 eklenti gelir ve bu eklentiler Akismet ve Hello Doly’dir. İlk zamanlar için bu iki eklentiyide silmenizde fayda var ama ilerleyen zamanlarda akismet eklentisini tavsiye ederim.

WordPress Kurulum

Normalde WordPress kurulumunu bu yazı altında anlatacaktım fakat sonradan farklı bir yazımda daha detaylı bir anlatım yapma kararı aldım. Yazımı en kısa sürede oluşturup buradan paylaşacağım.

İlk Kişisel Blog Yazım – Web Sitem Hakkında Bilgiler

Merhaba, uzun zamandır kendi blog sitemi açmak istiyordum ve sonunda sitemi oluşturdum ve bugün ilk blog yazımı yazıyorum. Bu yazımda genel olarak bu siteyi nasıl açtığımı, hangi temayı kullandığımı, hangi eklentiyi neden kullandığımı, kaynaklarımı vb. her türlü detayı açıklayacağım.

Yıllardır birçok sitede yazıyorum fakat kendimle ilgili yani kendimi tanıtacak bir şeyler yazmak bugüne kısmetmiş. Üniversitenin olduğu dönemlerde yoğunluktan dolayı kendi işlerim dışında farklı işlere yoğunlaşamıyordum. Pandemi sürecinin getirmiş olduğu ev dönemi dolayısıyla aklımdaki birçok projeyi de faaliyete koydum ve bunlardan birisi blog sitemdi. Konuyu fazla uzatmadan içeriğe geçelim.

Öncelikle web sitemin yapısından ve ardından onu geliştiren sistemleri anlatacağım.

WordPress Hakkında

Web sitemi kurarken iki sistem düşünüyordum. Bunlardan birisi WordPress, diğeri ise Blogger idi. Güvenlik açısından Blogger çok cazip gelse de gerek tasarımı ve kullanılabilirliği açısından WordPress tercihini yaptım.

WordPress’in en büyük avantajı yardımcı eklentiler ile istediğiniz her türlü ayarlamayı yapabilmeniz. Freelancer hizmet verirken açtığım sitelerin %80’i WordPress idi.

Kullandığım Tema

Pixelwars firmasına ait olan Impose Blog temasını kullanıyorum. Temayı Envato Elements üyeliğim ile satın aldım ve wordpress üzerinden kurulumumu sağladım. Ben kendi web sitem için birçok temaya göz attım fakat tam olarak istediğim temayı bulamadım. Impose teması da tam olarak isteklerimi karşılayamasa bile şimdilik idare ediyor.

Kullandığım Eklentiler

Tema ile gelen eklentileri saymazsam eğer ortalama 10 – 15 adet eklenti kullanıyorum. Bu eklentilerden bazılarını kurulumunu yaptığım her siteme ekliyorum.

 1. Really Simple SSL: SSL sertifikasını oluşturulan her sayfaya eklemek için kullanılan ve kritik bir önem taşıyan eklentidir.
 2. Klasik düzenleyici: Vazgeçemediğim yazı editorum.
 3. TinyMCE Advanced: Yazı yazarken bunları düzenlemek için kullandığım yardımcı bir araçtır.
 4. WP Mail SMTP: SMTP ayarlarımı manuel olarak ayarlamama sağlayan oldukça kullanışlı bir eklentidir.
 5. Loco Çeviri: Normalde her siteme kurmam fakat bazı temalar ve eklentiler için çeviri anlamında çok kullanışlı bir eklenti.
 6. Elfsight Contact Form CC: İletişim formu oluşturmaya yarıyor. Normalde ücretlidir.
 7. Elfsight Portfolio: Görselleri daha rahat kullanabilmek için bu eklentiyi aldım.
 8. Elfsight Social Icons: İkonları daha rahat kullanabilmek için bu eklentiyi aldım.
 9. LiteSpeed Cache: Cache eklentileri WordPress siteler için optimizasyon konusunda kritik bir önem taşır. Bu nedenle her sitenin özelliğine göre farklı cache eklentileri kullanabiliyorum. Genel olarak bu eklenti dışında Wp Rocket ve WP Fastest Cache kullanırım.
 10. WPS Hide Login: Admin giriş kısmını gizlemek için çok faydalı bir eklentidir. Bruteforce saldırılarında krtitik önem taşıyor.
 11. Rank Math Seo: Seo için normalde Yoast eklentisini kullanıyordum fakat doların artması ve Rank Math eklentisinin daha detaylı oluşu sebebiyle bunu kullanıyorum. Seo konusunda çok iyi bir eklenti.
 12. CloudFlare: Hız, Güvenlik ve birçok alanda milyonlarca sitenin kullandığı Cloudflare eklentisini kullanmama olmaz. Siteye yapılan saldırıları engelleme konusunda 1 numara ve hız konusunda da siteye olumlu etki yarattığı kesin.

Şimdilik eklentileri kısaca açıklamak yeterlidir diye düşünüyorum. İleri ki dönemlerde oluşturacağım “WordPress için en faydalı eklentiler” adlı yazımda daha detaylı bir şekilde yer vereceğim.

Kullandığım Tasarımlar

Logomu Google Play Store’de bulunan Picsart uygulaması ile düzenledim. Bu uygulamanın kullanımı ile ilgili videolar Youtube’de mevcut.

Ana sayfada bulunan görselleri Pngtree sitesinden psd uzantısı halinde aldım. Yine ana sayfada bulunan ikonları ise Flaticon sitesinden ücretsiz olarak png formatında aldım.

Görseller ve İkonlar için birçok ücretli ve ücretsiz stok fotoğraf sitesini takip ederim.

Ücretli Görseller ve İkonlar

 • Freepik
 • Pngtree
 • Shutterstock
 • İmgbin
 • Flaticon
 • Canva

Ücretsiz Görseller ve İkonlar

 • Pixabay
 • Pexels
 • Unsplash
 • İcon8
 • İconfinder
 • Freeicons.io
 • Vecteezy

Şimdilik Web sitem hakkında aktarbileceklerim bu kadar. Sitem daha yeni olduğundan dolayı fazla bilgi aktaramıyorum. Kısmet olursa ilerleyen zamanlarda yazımı güncelleyerek yeni bilgiler eklemeye çalışacağım.

 

Yakında Gelecek Yazılar

 • WordPress Dünyasına Giriş
 • İzlediğim ve İzleyeceğim Filmler, Diziler
 • Oynadığım ve Oynayacağım Oyunlar
 • Android Programlama Dünyasına Giriş
 • Kod Bilmeden Android Programlama
 • Kod Bilmeden Web Programlama
 • Android Projeleri Google Play Store’de Yayınlama
 • Android ve IOS Cihazları İzleme ve Debug İşlemleri
 • WordPress Optimizasyon İşlemleri
 • WordPress SEO Uyumu